W tym roku w po raz dziewiąty odbędzie się w Lublinie Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem głównym przewodnikiem Lubelskiej Pielgrzymki na Jasną Górę  oraz grupa świeckich osób, którzy wspólnie stworzyli lubeski rejon EDK.

Deklaracje przejścia EDK będą możliwe od dnia 22 lutego 2023 (Środa Popielcowa) i umożliwiają nam przygotowanie odpowiedniej liczby pakietów dla uczestników.

Na Mszę św. zapraszamy na godz. 19:00 w dniu 17 marca do Archikaderdry lubelskiej.

Zapraszamy do wyboru jednej z proponowanych tras. Trasy przebiegaja niejednokrotnie ścieżkami lub drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich. Prosimy zatem wybierać trasy zgodnie ze swoimi możliwościami fizycznymi.

1. niebieska św. Faustyny Kowalskiej o dł. ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

2. pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Straym Mieście. 

3. żółta św. Jana Pawła II o dł. ok 43 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

4. czerwona bł. Stefana Wyszyńskiego o dł. ok 46 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

5. fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

6. czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok 51 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

7. brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok 40 km. Zaczyna sie w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.

8. zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo o dł. ok 42 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza.

9. żółto-niebieskie św. Jakuba Apostoła Starszsego o dł. ok 44 km. Zaczyna sie w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościóła pw. św. Jakuba w Głusku. jest to druga trasa tzw. samotna, , nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

Deklaracje przejścia będzie można składać od 22 lutego (Środa Popielcowa). Umożliwiają  one  nam oszacowanie liczyby osób aby przygotować odpowiednią liczbę pakietów z rozważaniami.

Dla uczestników EDK zostaną przygotowane pakiety w skład, którego wchodzą rozważania Drogi Krzyżowej edycjia EDK 2023 oraz opaska odblaskowa. 
Koszt pakietu dla uczestnika w EDK wynosi 10 zł. Zebrane fundusze przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem EDK.
Pakiety można będzie odbierać w dniach 15 i 16 marca od 10:00-19:00 w kawiarence przy kościele pw. św. Andzreja Boboli w Lublinie oraz w dniu 17 marca od godz. 18:00 przed Archikatedrą lubelska.
Opłatę będzie można uiścić przy odbiorze pakietu z materiałami.
Opłate można równiez uiścić przelewem na konto Pielgrzymka Archidiecezji Lubelskiej 20 1240 1503 1111 0010 1057 3012 tytułem EDK 2023. Przy odbiorze pakietu należy wówczas okazać potwierdzenie przelewu.

Zachęcamy aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).

W czasie przemierzania trasy mogą panować zmienne warunki pogodowe. Przygotujmy się odpowiednio. Zabierzmy ze soba gorące napoje w termosie oraz latarkę najlepiej czołową.

Przypominamy aby przed wyruszeniem w trase poinformowac najbliżych lub znajpmych o wybranej trasie oraz zapewnić sobie transport powrotny po zakończeniu EDK lub też w przypadku przerwania wędrówki z trasy.

Przed wyruszeniem zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zasadami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wyruszając na EDK zobowiązujesz się do przestrzegania zasad EDK a w szczegolnosci reguły milczenia. EDK to nie jest nocny rajd tylko specyficzne wydarzenie religijne. Jeśli chcesz jedynie sprawdzić się fizycznie i nie akceptujesz idei i zasad EDK wybierz inna formę.

Trasy Lubelskiej EDK biegną drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Więcej informacji o każdej trasie można znaleźć na stronie internetowej.