W tym roku w po raz dziesiąty odbędzie się w Lublinie Ekstremalna Droga Krzyżowa.

Przygotowania trasy i propagowania idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Lublinie podjęło się grupa świeckich osób wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie, którzy wspólnie stworzyli lubelski rejon EDK.

Deklaracje przejścia EDK będą możliwe od dnia 14 lutego 2024 (Środa Popielcowa) i umożliwiają nam przygotowanie odpowiedniej liczby pakietów dla uczestników. Dlatego zachęcamy do składania deklaracji przejścia

Na Mszę św. zapraszamy na godz. 19:00 w dniu 8 marca do Archikaderdry lubelskiej.

Zapraszamy do wyboru jednej z proponowanych tras. Trasy przebiegaja niejednokrotnie ścieżkami lub drogami gruntowymi lub traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich. Prosimy zatem wybierać trasy zgodnie ze swoimi możliwościami fizycznymi.

1. niebieska św. Faustyny Kowalskiej o dł. ok 30 km prowadzi z Lublina wkoło Zalewu Zemborzyckiego i kończy się w Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście.

2. pomarańczowa bł. Karoliny Kózkówny o dł. ok. 33 km z Lublina doliną Ciemięgi do Bazyliki oo. Dominikanów na Straym Mieście. 

3. żółta św. Jana Pawła II o dł. ok 43 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

4. czerwona bł. Stefana Wyszyńskiego o dł. ok 46 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

5. fioletowa bł. Władysława Gorala o dł. ok 41 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej.

6. czarna bł. Piotra Jerzego Frassatiego o dł. ok 51 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy Wąwolnicy przy Sanktuarium MB Kębelskiej. Jest to trasa tzw samotna, nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

7. brązowa bł. o. Józefa Mazurka o dł. ok 40 km. Zaczyna sie w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie prowadząc przez Lasy Kozłowieckie.

8. zielona Sługi Bożego Franciszka Blachnickeigo o dł. ok 42 km. Zaczyna się w Lublinie a kończy w Bazylice św. Anny w Lubartowie biegnąc doliną Wieprza.

9. żółto-niebieskie św. Jakuba Apostoła Starszsego o dł. ok 44 km. Zaczyna sie w Lublinie, prowadzi szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościóła pw. św. Jakuba w Głusku. jest to druga trasa tzw. samotna, , nie będzie na niej żadnych dodatkowych oznakowań ani wolontariuszy z patroli medycznych.

Deklaracje przejścia będzie można składać od 14 lutego (Środa Popielcowa). Umożliwiają  one  nam oszacowanie liczyby osób aby przygotować odpowiednią liczbę pakietów z rozważaniami.

Deklaracje można będzie składać na stronie lubeskiego rejonu EDK www.edk.lublin.pl lub na stronie ogólnopolskiej www.edk.org.pl.

Dla uczestników EDK zostaną przygotowane pakiety w skład, którego wchodzą rozważania Drogi Krzyżowej edycja EDK 2024 oraz opaska odblaskowa. 
Pakiety można będzie odbierać w dniach 6 i 7 marca od 10:00-19:00 w kawiarence przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie oraz w dniu 8 marca od godz. 18:00 przed Archikatedrą lubelską.
Ze wzgledu na przypadający w tym roku jublileusz 10-lecia EDK w Lublinie pakiety będa dostępne dla uczestników bezpłatnie.

Zachęcamy do finasowego wsparcia organizacji EDK. Wsparcia można dokonać poprzez przekazanie dowolnej kwoty:

Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem EDK.

Zachęcamy aby na Ekstremalną Drogę Krzyżową zabrać przygotowany przez siebie drewniany krzyż (np. brzozowy).

W czasie przemierzania trasy mogą panować zmienne warunki pogodowe. Przygotujmy się odpowiednio. Zabierzmy ze soba gorące napoje w termosie oraz latarkę najlepiej czołową.

Przypominamy aby przed wyruszeniem w trase poinformowac najbliżych lub znajpmych o wybranej trasie oraz zapewnić sobie transport powrotny po zakończeniu EDK lub też w przypadku przerwania wędrówki z trasy.

Przed wyruszeniem zapoznaj się z podstawowymi informacjami i zasadami Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Wyruszając na EDK zobowiązujesz się do przestrzegania zasad EDK a w szczegolnosci reguły milczenia. EDK to nie jest nocny rajd tylko specyficzne wydarzenie religijne. Jeśli chcesz jedynie sprawdzić się fizycznie i nie akceptujesz idei i zasad EDK wybierz inna formę.

Trasy Lubelskiej EDK biegną drogami lokalnymi oraz duktami leśnymi i drogami gruntowymi. Kolejne stacje Drogi Krzyżowej znajdują się przy kościołach, przydrożnych krzyżach i kapliczkach. Więcej informacji o każdej trasie można znaleźć na stronie internetowej.